Ana içeriğe atla

Uzaktan Çalışma Sürecinde Ekiplerinizi Motive Edecek 4 Yöntem

Covid-19 hayatımızı ciddi bir şekilde değiştirdi. Yapılan araştırmalara göre pandemiden sonra çalışanların %42 si uzaktan çalışmaya başladı. Bu yüzdenin içerisinden büyük bir kısmı ise maalesef ev şartlarından ötürü işlerine gerekli motivasyonu sağlayamıyor. Bu motivasyonun arttırılması için yapılabilecek 4 basit yöntemi sizler için özetledik.

1. Çalışanlarınızın Sağlığı ile ilgilenin

Ekibinizle aynı gemidesiniz, dolayısıyla onların sağlıklı olmaları, kendilerini iyi hissetmeleri artık sizin için daha öncelikli bir görev olmalıdır. Onlara sağlıkları ile ilgili olduğunuzu mutlaka gösterin, tavsiyeler de bulunup ve bazı uygulamaları önerebilirsiniz.

Örnek uygulamalar;

 • Aaptiv
 • Headspace
 • Meal Planner
 • Medisafe
 • Talkspace

Buna ek olarak iş dışında moral sohbetleri düzenleyebilir, medikal terapistlerden seanslar alabilir, evlerine sağlık paketleri gönderebilir ya da benzer sürprizler yapabilirsiniz.

2. Uzaktan Kendilerini Eğitmelerine Olanak Sağlayın

Pandemiden dolayı çalışanların eğitimlerinde eksiklikler oluşabilir. Bu eksikliği gidermek ve onları motive etmek amaçlı uzaktan eğitim platformlarına onları üye yapabilirsiniz. Bu şekilde bu zor süreçte çalışanlarınızın bunu bir fırsata çevirerek istedikleri eğitimlere katılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta eksik yönlerine yönelik uzaktan eğitim paketleri hediye edebilirsiniz.

Örnek eğitim platformları;

 • A Cloud Guru
 • UDEMY
 • EdX
 • Coursera
 • SkillShare

3. Düzenli İletişimler Kurun

İletişim, ekibi ekip hissettiren en önemli araçtır. Uzaktan çalışma esnasında insanlar kendilerini dünyadan kopuk hissedebilirler. İletişim eksikliği çalışanların şirkette ne olup bittiğinden haberdar olmamalarına neden olabilir ve bu da onları negatif etkileyebilir. Bu nedenle düzenli sanal toplantı araçları ile ekibinizi bilgilendiren ve onları dinleyeceğiniz seans toplantılar düzenleyin.

Bu toplantılarda hiç konu bulamazsanız aşağıdaki maddeler için bile toplanabilirsiniz:

 • Verimliliğimizi nasıl geliştiririz?
 • Aylık ya da haftalık durum değerlendirme toplantıları,
 • Hedef belirleme
 • Tartışma toplantıları

İş dışında eğlence amaçlı toplantılar da düzenleyebilirsiniz. Örnek olarak;

 • Sanal ev turları, herkes evi ya da çevresini video tur ile anlatabilir, eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz,
 • Sanal temalı partiler, kokteyl saati gibi

4. Düzenli Geri Bildirimler Sağlayın

Motivasyon için düzenli geri bildirimler çok önemlidir. Ekip arkadaşlarınızın performansları ile ilgili geri bildirimler de bulunmalısınız. İlgi göstermeniz onların dikkatini ve motivasyonunu arttıracaktır. Yeni fikirlerinden, katılımlarından dolayı mutlaka ödüllendirin.

Özet olarak iletişimi temel alarak ilginizi kişisel sağlık ve motivasyonlarından başlayarak, eğitim ve performans geri bildirimlerine kadar sürekli yaparak, ekip ruhunu yüksek tutmaya çalışmalısınız. Eğer insanlar ilgi görürlerse, onlarda sizlerle mutlaka ilgileneceklerdir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması Çalışanlar orchestra da yıllık izin mutabakat formlarını alabilirler. Bu sayede insan kaynakları çalışanlar ile izin kalan günleri konusunda sürekli mutabık kalacaktır. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan kalan izin hakkı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir, İnsan kaynakları izin mutabakatı konusunda çalışanları ile her zaman mutabık olmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: Personel servisleri > Zaman Bilgitiplerim > Yıllık İzin Mutabakat Formu menü yolunu takip edin. Adım 2: Yıllık izin kalan gününüzü görüntüleyebilir, ardında çıktısını alabilirsiniz. Örnek izin mutabakat formu çıktısı, (çıktı formatı şirket bazlı değişiklik gösterebilir) Önemli Notlar --

Elektronik İmza Modülü Orchestra Mobil Uygulamamızda Müşterilerimize Açıldı

İnsan kaynakları sistemlerindeki en önemli açıklardan birisi olan hukuksal dayanak eksikliğini orchestra'ya eklediğimiz elektronik imza modül ile artık karşılıyoruz. İnsan kaynaklarında bordro, puantaj, personel izin dokümanları ve birçok iş akışında artık gerekli belgeleri orchestra mobil kullanan müşterilerimiz kolaylıkla çalışanlarının imzalamasını isteyebilecekler. Böylelikle, şirketlerin özellikle yasal uyuşmazlık durumlarında sistemden yaptıkları onaylama işlemlerinin artık hukuksal kanıtı da olacak. Modülümüzü aktifleştiren müşterilerimizde artık aşağıdaki işlemler personellere açılacak; Her personel bordro zarfını gördüğü ekranda tek tuşla zarfına imza atabilecek, Her personel izin mutabakatını gördüğü ekranda tek tuşla mutabakat yazısını imzalayabilecek, Personeller imzaladıkları dokümanları istedikleri zaman indirebilecekler, İnsan kaynakları imzalanan dokümanları ayrı

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi Çalışanlar orchestra da yıllık izin taleplerini web ya da mobil uygulama üzerinden yapabilirler. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan izin talebi yapmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: İş Akışlarım menüsünü tıklayın. Adım 2: İş akışları içerisinden yıllık izin talebi formunu seçin. Adım 3: Gelen form ekranında izin talebinizle ilgili açık olan alanları doldurun. Adım 4: Mobil uygulamada iş akışlarına erişim; Önemli Notlar İzin talebiniz yönetici onayına sunulacaktır, formunuzun durumunu gelen kutusu -> beklediğim talepler ekranından takip edebilirsiniz.