Ana içeriğe atla

Bordro Zarfınızı Nasıl Alırdınız?


Bordro zarfı, kanun kapsamında zorunlu tutulan ve gerek işçi gerek işveren açısından önem arz eden bir uygulamadır. Peki bordro zarfı nedir? Dijital bordro zarfı, fiziki bordronun yerine geçer mi? Soru işaretlerini ortadan kaldıracak tüm yanıtları yazının devamında bulabilirsiniz.

 

Bordro Zarfı Nedir?

Bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin, çalıştığı aylık periyotlarda emeği karşılığında aldığı ücret ve bu ücret üzerinden yapılan tüm resmi kesintiler ile kanunların belirlediği diğer önemli bilgilerin yer aldığı pusulaya verilen isimdir. Bordro zarfı, işçinin yaptığı iş karşılığı o ay ücret aldığının kanıtı olan bir belgedir. Bordro zarfı aynı zamanda maaş bordrosu, bordro pusulası olarak da isimlendirilebilir.

Bordro zarfı içinde bulunması zorunlu olan birtakım bilgiler mevcuttur. Bu zorunluluk İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gibi kanunlar tarafından belirlenir.

 

Kanunlar Bordro Zarfı Uygulaması İle İlgili Ne İstiyor?

İş Kanununun 37. maddesi ile belirtilen yasal zorunluluk gereği bordro pusulası, işveren tarafından, belirtilen tüm ayrıntıları içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Oluşturulan bordroya işçi ve işveren eşit şekilde erişebilmelidir.

Kanuna göre, ücret pusulası düzenlemek ve işçinin ücretini banka hesabına yatırmak ayrı iki zorunluluktur. Bu zorunluluklar uygulanmadığı takdirde işverene idari para cezası uygulanır.

İşçi, aldığı ücrete itiraz edebilme hakkına dijital bordro zarfı uygulamasıyla da sahip olur. İşçi banka hesap dökümü ile mobil bordro uygulamasında görünen ücret arasında kıyaslama yaparak itiraz edebilir, gerekli düzeltmelerin yapılmasını talep edebilir. Bu noktada dijital bordro zarfı ile fiziki bordro zarfı aynı yasal özelliklere sahiptir.

 

Dijital İK Uygulamalarında Bordro Zarfı Düzenleme

Şirketler tarafından kullanılan dijital insan kaynakları yazılımları sayesinde bordro zarfı elektronik ortamda kanuna uygun şekilde oluşturulur. İş Kanununa göre ücret pusulası üzerinde işverenin imzası ya da iş yerinin özel bir işaretinin bulunması gerekir. Bu, logo ya da o iş yerine özel mühür olabilir. Dijital ortamda düzenlenen bordrolara bu tip uygulamaları yapmak mümkün olduğundan bordro zarfı uygulaması fiziki bordrolar ile aynı resmi özelliği taşır.

Dijital bordro zarfı uygulaması kullanan şirketlerde, uygulamanın işçi girişini sağlayarak bordro bilgilerinize dilediğiniz an ulaşmanız ve dilediğinizde bordronun çıktısını almanız da mümkündür. Ayrıca kiosk cihazlarını kullanan işletmelerde çalışanlar, insan kaynakları personeline ulaşmak zorunda kalmadan gerekli bilgiye kendileri ulaşabilir. Hatta gerektiğinde cihaz üzerinden çıktı elde edebilir. Bu kullanımın sağlanması için bu cihazlara gerekli İK yazılımının yüklenmesi yeterli olur.

 

HRSP Orchestra Bordro Zarfı Uygulaması İle Neler Yapabilirsiniz?

HRSP’nin oluşturduğu Orchestra personel takip uygulaması, bulut tabanlı yapısı sayesinde ister bilgisayarınızdan ister tablet ya da telefon üzerinden giriş yapabilir ve gerekli tüm bilgilerin takibini sağlayabilirsiniz. Uygulamanın Bordro Zarfım modülünde tamamen çalışana ait bordro bilgileri yer alır. Peki Bordro Zarfım modülünün özellikleri nelerdir?

Personeller kendilerine ait bordro zarflarını uygulama üzerinden alabilir. Bulundukları dönemin bordrosuna ulaşabildikleri gibi geçmiş dönem bordrolarına da ulaşabilirler.

Telefon üzerinden bordro zarfı alınabildiği için ek güvenlik önlemlerine de yer verilir. Bordro zarfına ulaşmak için önceden belirlenen personel şifresinin girilmesi gerekir.

HRSP’nin sunduğu hizmet ve çözümlere ulaşmak için www.hrsp.com.tr adresinden insan kaynaklarına dair uygulamayı hemen kullanmaya başlayabilir, Demo uygulama fırsatından faydalanabilirsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması Çalışanlar orchestra da yıllık izin mutabakat formlarını alabilirler. Bu sayede insan kaynakları çalışanlar ile izin kalan günleri konusunda sürekli mutabık kalacaktır. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan kalan izin hakkı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir, İnsan kaynakları izin mutabakatı konusunda çalışanları ile her zaman mutabık olmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: Personel servisleri > Zaman Bilgitiplerim > Yıllık İzin Mutabakat Formu menü yolunu takip edin. Adım 2: Yıllık izin kalan gününüzü görüntüleyebilir, ardında çıktısını alabilirsiniz. Örnek izin mutabakat formu çıktısı, (çıktı formatı şirket bazlı değişiklik gösterebilir) Önemli Notlar --

Elektronik İmza Modülü Orchestra Mobil Uygulamamızda Müşterilerimize Açıldı

İnsan kaynakları sistemlerindeki en önemli açıklardan birisi olan hukuksal dayanak eksikliğini orchestra'ya eklediğimiz elektronik imza modül ile artık karşılıyoruz. İnsan kaynaklarında bordro, puantaj, personel izin dokümanları ve birçok iş akışında artık gerekli belgeleri orchestra mobil kullanan müşterilerimiz kolaylıkla çalışanlarının imzalamasını isteyebilecekler. Böylelikle, şirketlerin özellikle yasal uyuşmazlık durumlarında sistemden yaptıkları onaylama işlemlerinin artık hukuksal kanıtı da olacak. Modülümüzü aktifleştiren müşterilerimizde artık aşağıdaki işlemler personellere açılacak; Her personel bordro zarfını gördüğü ekranda tek tuşla zarfına imza atabilecek, Her personel izin mutabakatını gördüğü ekranda tek tuşla mutabakat yazısını imzalayabilecek, Personeller imzaladıkları dokümanları istedikleri zaman indirebilecekler, İnsan kaynakları imzalanan dokümanları ayrı

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi Çalışanlar orchestra da yıllık izin taleplerini web ya da mobil uygulama üzerinden yapabilirler. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan izin talebi yapmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: İş Akışlarım menüsünü tıklayın. Adım 2: İş akışları içerisinden yıllık izin talebi formunu seçin. Adım 3: Gelen form ekranında izin talebinizle ilgili açık olan alanları doldurun. Adım 4: Mobil uygulamada iş akışlarına erişim; Önemli Notlar İzin talebiniz yönetici onayına sunulacaktır, formunuzun durumunu gelen kutusu -> beklediğim talepler ekranından takip edebilirsiniz.