Ana içeriğe atla

OrchestraHR ile Çalışan Odaklı İK

 


OrchestraHR: Çalışanı Merkeze Koyan İnsan Kaynakları Yaklaşımı

İnsan kaynakları yönetim felsefelerinin artık değişmeye başladığı, yeni açılımların gerektiği ve insan odaklı sistemlere ihtiyaç duyulduğu şu günlerde, artık bizler de HRSP olarak odağında çalışanların olduğu, onların motivasyon ve katılımlarına öncelik veren sistemler geliştirmeye başladık.

Bulut, mobilleşme, çalışan memnuniyeti gibi kavramların insan kaynaklarının gündemine geldiği şu günlerde klasik insan kaynakları yönetim sistemlerinin artık çalışanı odağa alan çözümler ile değişeceğine inanıyoruz. Bu değişim sayesinde artık çalışanlar şirket süreçlerinde, hedeflere ulaşmasında, toplam motivasyonda, doğru kararların alınmasında daha fazla rol alabileceklerdir.

En basit bir örnek olarak, ik nın bir duyurusuna verilecek bir çalışan yorumu bile çok değerli olabilir. Bunu karşılaştırdığınız zaman; klasik bir ik sisteminde bir duyuru fiziksel olarak bir duvara asılır ya da şirketin iç portal sayfasında yayınlanacaktır, ama çalışan odaklı bu süreci yeniden tasarlayacak olursak bu duyuruyu beğenenler kaç kişi, bu duyuruya yorum izni verilmişse kimler ne tepki göstermiş, kimler okumuş, duyuru çalışanlarımıza bildirim olarak gitmesi gibi bir çok ek özelliği bu basit görünen sürece ekleyebilirsiniz.

Klasik İnsan Kaynakları Sistemlerinin Dezavantajları

Buradaki farklılığı anlamak için öncelikle mevcut durumun analizini yapmak gereklidir.

Klasik insan kaynakları sistemleri günümüzde operasyonel olan ve üretilen verilere dayanır. Bu sistemler insan kaynakları departmanlarının beğenisine sunulur ve tamamen onların ihtiyaçlarına göre tasarlanırlar.

Doğal olarak bu sistemler şirket çalışanların ihtiyaçlarını ya da motivasyonlarına dikkate almamışlardır. Birçok kısıtlamanın, bağlantı ve kurallardan oluşmuş bu sistemler sadece insan kaynakları kullanıcıları tarafından kullanılırlar ve yetkiler ile kullanımı kısıtlanmıştır.

Çoğunlukla da bu sistemlerin ne olduğunu, adını ve özelliklerini şirket çalışanları bilmezler.

Ancak değişen teknoloji, çalışanların akıllı cihazlarla sosyal ağlarda kolayca iletişim kurmaları ve yapısal olmayan verilerin artışı sonucunda klasik olan bu ik sistemleri artık demode olmaya başlamış ve çalışanların çok uzağında kalmıştır. Dolayısıyla artık çalışanların da dahil olabileceği sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

“OrchestraHR” ile Çalışan Odaklı Süreçler

Çalışan memnuniyetinin artık insan kaynakları departmanlarının ihtiyaçları ile aynı seviyede önemli olduğunun farkındayız. Hatta, daha önemli bile olabilir. Çünkü çalışanların, özellikle yeteneklileri şirkete çekme, bulma ve kazanma savaşlarının arttığı bir dönemde, katılımcı olabilmeleri sadece şeffaf ve açık bir ik yönetim politikası ile olabileceğini unutmamak gerekir.

Bu nedenle, OrchestraHR da çalışan odaklı yüzlerce süreç bulunmaktadır. Bu süreçler de her geçen daha da artacaktır. Çünkü her üye şirket ile standartlaşan ve yalınlaşan bir İK dönüşümünü sistem üzerinde yaşıyoruz.

Özet ve maddeler halinde bir çalışanın akıllı telefonundan yapabileceklerini maddeler olarak sıralayabiliriz;

·         Çalışanlar Personel Servisleri modülü ile tüm bilgilerini görüntüleyebilir ve gerekirse eksik ve hatalı bilgilerinin düzetilmesini talep edebilirler,

·         Çalışanlar Zaman Bilgilerim modülü ile tüm kullandıkları izinleri fazla mesailerini, kat hareketlerini, puantaj hatalarını görerek düzeltme talep edebilirler, her türlü izin taleplerini yapabilirler,

·         Çalışanlar kendi bordrolarını alabilirler,

·         Çalışanlar hedeflerini girebilirler, insan kaynakları dönemlerinden bağımsız olarak ya da tanımlanan dönemler içerisinde de yapabilirler,

·         Çalışanlar eğitim arayabilir ve istedikleri eğitimleri izleyebilirler,

·         Çalışanlar eksik dokümanlarını tamamlayabilirler,

·         Çalışanlar işyerlerinde gördükleri kaza oluşturabilecek risk ve konuları ISG yetkililerine bildirebilirler,

·         Çalışanlar ödüle layık gördükleri iş arkadaşlarını insan kaynaklarına bildirebilirler,

·         Çalışanlar anket modülü ile insan kaynakları anketlerine katılabilirler,

·         Yönetici pozisyonundaki çalışanlar tüm ekiplerinin taleplerini onaylayabilirler,

·         Yöneticiler çalışanlarının özgeçmişlerini alabilirler,

·         Yönetici rolüne sahip çalışanlar ekipleri adına raporlamalar yapabilirler,

·         Yönetici rolüne sahip çalışanlar grafiksel analitik ekranları inceleyebilirler,

 

Burada bahsettiğimiz özellikleri ile Orchestra ile insan kaynaklarında çalışanlar ile entegre olmayı başaran bir şirket ve insan kaynakları oluşturacağımıza inanıyoruz.

 

Daha fazla bilgi için info@hrsp.com.tr

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması

ESS Zaman Bilgilerim - İzin Mutabakat Formunun Alınması Çalışanlar orchestra da yıllık izin mutabakat formlarını alabilirler. Bu sayede insan kaynakları çalışanlar ile izin kalan günleri konusunda sürekli mutabık kalacaktır. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan kalan izin hakkı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir, İnsan kaynakları izin mutabakatı konusunda çalışanları ile her zaman mutabık olmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: Personel servisleri > Zaman Bilgitiplerim > Yıllık İzin Mutabakat Formu menü yolunu takip edin. Adım 2: Yıllık izin kalan gününüzü görüntüleyebilir, ardında çıktısını alabilirsiniz. Örnek izin mutabakat formu çıktısı, (çıktı formatı şirket bazlı değişiklik gösterebilir) Önemli Notlar --

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi

İş Akışlarım - Yıllık İzin Talebi Çalışanlar orchestra da yıllık izin taleplerini web ya da mobil uygulama üzerinden yapabilirler. İş İhtiyaç Tanımı Çalışan izin talebi yapmak istemektedir, İşlem Adımları Adım 1: İş Akışlarım menüsünü tıklayın. Adım 2: İş akışları içerisinden yıllık izin talebi formunu seçin. Adım 3: Gelen form ekranında izin talebinizle ilgili açık olan alanları doldurun. Adım 4: Mobil uygulamada iş akışlarına erişim; Önemli Notlar İzin talebiniz yönetici onayına sunulacaktır, formunuzun durumunu gelen kutusu -> beklediğim talepler ekranından takip edebilirsiniz.

İlk Şifrenin Belirlenmesi ve İlk Sisteme Giriş

İlk Şifrenin Belirlenmesi ve İlk Sisteme Giriş Orchestra ilk girişinin yapılabilmesi için şirketinize açılan web portal linkinden erişim sağlayarak Şifremi Unuttum linkini tıklamalısınız. İş İhtiyaç Tanımı Çalışanlar ilk defa orchestra sistemine bağlanmaları gerekmektedir, Çalışanlar şifrelerini unutmuş olabilirler, İşlem Adımları Adım 1: Şirketiniz orchestra portal adresine giriniz. Adım 2: Şifremi Unuttum linkine basınız ve şirket e-postanızı giriniz. Adım 3: E-Postanızı kontrol ediniz, gelen linki tıklayınız. Açılan ekrandan şifrenizi belirleyerek sisteme giriş yapınız. Önemli Notlar Gelen e-posta JUNK a düşmüş olabilir, info@orchestra-bu.com adresini kontaklarınıza kaydediniz. Ana sayfaya giriş yaptıktan sonra aynı kullanıcı ve şifre ile mobil uygulamadan da giriş yapab